gharib
24 دی 1401 - 19:10

مدیرعامل مخابرات: توسعه زیرساخت‌های مخابراتی نیازمند توجه ویژه از سوی بخش حاکمیتی است

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: برای توسعه زیرساخت‌های مخابراتی نیازمند توجه ویژه از سوی بخش حاکمیتی هستیم تا طرح‌هایی نظیر توسعه شبکه فیبر نوری را شاهد باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از ارومیه، آیین انعقاد تفاهم‌نامه اجرای طرح نهضت جهادی توسعه فیبر نوری مخابرات ایران (نجما) در آذربایجان‌ غربی ظهر امروز با حضور مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، استاندار آذربایجان‌ غربی، نمایندگان مردم شهرستان‌های مختلف استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران و مسئولان مرتبط با حوزه مخابرات برگزار شد.

در این مراسم مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، در سخنانی با اشاره به اینکه در سراسر جهان حمایت‌های جدی حاکمیتی از توسعه زیرساخت‌های مخابراتی وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه در کشور بودجه‌ای به شرکت مخابرات اختصاص نمی‌یابد و همین امر موجب بروز مشکلاتی در اجرای طرح‌ها شده، در این زمینه نیازمند توجه ویژه و جدی از سوی نمایندگان مجلس و نیز مجموعه‌های حاکمیتی هستیم.

مجید سلطانی عنوان کرد: ایجاد زیرساخت‌های مخابراتی هزینه‌بر و زمان به سود رسیدن آن‌ها نیز زمان‌بر است، به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های خصوصی توانمند، علاقه به سرمایه گذاری در این حوزه ندارند که این امر نیازمند توجه ویژه دولت و دستگاه‌های اجرایی است.

آذربایجان غربی ,

وی، در بخشی از سخنان خود با تکذیب برخی شایعات مبنی بر تعدیل نیرو در شرکت مخابرات، گفت: تعداد کارکنان این شرکت حتی نصف برخی از شرکت‌های همتراز جهانی نیست و باید اعلام کنیم که شرکت مخابرات ایران هم اکنون کمبود نیرو دارد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، بیان کرد: میزان متوسط درآمد سالانه کارکنان شرکت مخابرات ایران حدود 6 هزار یورو است که چندین برابر کمتر از متوسط جهانی شرکت‌های مخابراتی مشابه در جهان است ولی با وجود همه مشکلات پیش رو با تمام توان به سمت تحول دیجیتال در حال حرکت هستیم و طرح نجما در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه سهم اقتصاد دیجیتال در تولید ناخالصی از 8.3 درصد در سال 2016 به میزان 9.6 درصد در سال 2022 افزایش یافته است، تاکید کرد: میانگین سرمایه‌ای که حاکمیت‌ها در جهان برای توسعه شبکه فیبرنوری گذاشته‌اند، حدود 40 درصد است. میزان متوسط درآمد سالانه کارکنان شرکت مخابرات ایران حدود 6 هزار یورو است که چندین برابر کمتر از متوسط جهانی شرکت‌های مخابراتی مشابه در جهان است ولی با وجود همه مشکلات پیش رو با تمام توان به سمت تحول دیجیتال در حال حرکت هستیم.

سلطانی گفت: با وجود اینکه هزینه ارائه خدمات با کیفیت بر بستر فیبرنوری در دیگر کشورها به طور میانگین 25 دلار است اما به دلیل شرایط اقتصادی ایران این میزان در کشور حدود 3 دلار است.

آذربایجان غربی ,

وی اجرای طرح نجما را طرحی مهندسی و مطالعه شدن عنوان کرد و نسبت به اجرای کامل اهداف آن در آذربایجان غربی و دیگر مناطق کشور تاکیدکرد و افزود: اجرای چنین طرح عظیمی در کشور موجب رونق شرکت‌های تکنولوژی و اشتغال‌زایی خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، خاطرنشان کرد: همچنین برای توسعه شبکه همراه و ایجاد تحول از نسل چهارم به نسل پنجم ضروریست به سمت توسعه فیبر نوری در کشور و استان حرکت کنیم.

سلطانی تاکید کرد: با وجود مشکلات عدیده‌ای که صنعت مخابرات با آن روبه‌رو است، اما ما در قالب طرحی جهادی در حال توسعه زیرساخت‌های فیبرنوری هستیم و امیدواریم دولت نیز با همراهی و همکاری ما را در ارائه خدمات به مردم عزیز همراهی کند.

وی گفت: شرکت مخابرات ایران با تمام توان به سمت تحول دیجیتال در حال حرکت است و با همه توان برنامه های نهضت جهادی توسعه فیبرنوری را عملیاتی خواهد کرد.

در ادامه این جلسه، استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت گسترش فیبر نوری در این استان، گفت: مطالعات فاز دوم طرح نجما (نهضت جهادی فیبرنوری مخابرات ایران) در استان آغاز و در فاز اول اجرای طرح ظرفیت شبکه فیبر نوری به 100 هزار پورت افزایش می‌یابد.

آذربایجان غربی ,

محمدصادق معتمدیان با اشاره به نقش فیبر نوری در افزایش پاسخگویی به کسب و کارهای مجازی افزود: طرح نجمای مخابرات باید سبب تحول در مناطق روستایی شود.

وی، از مدیران دستگاه‌های اجرایی خواست تا نهایت تلاش و همکاری را در توسعه فیبر نوری در آذربایجان‌ غربی داشته باشند و تاکید کرد: تسهیل در صدور مجور و حفاری برای توسعه فیبر نوری ضروری است که باید در دستور کار قرار گیرد.

استاندار آذربایجان‌ غربی با تاکید بر ضرورت بهره‌مندی از شرکت‌های دانش بنیان در توسعه زیرساخت‌های مخابراتی، گفت: به دنبال شرکت‌های توامند این حوزه هستیم. وی همچنین از آنتن دهی جاده‌های منتهی به پایانه‌های مرزی انتقاد کرد و خواستار توجه ویژه شرکت مخابرات به این موضوع شد.

آذربایجان غربی ,

در پایان این مراسم تفاهم نامه مشترک استانداری آذربایجان‌غربی و شرکت مخابرات ایران با هدف گسترش شبکه فیبرنوری و توسعه زیرساخت‌های اینترنتی در این استان به امضای محمدصادق معتمدیان استاندار آذربایجان غربی و مجید سلطانی، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران رسید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 977032