gharib
14 مرداد 1401 - 19:24

حسین پناهی، شاعری پر آوازه از دیار کهگیلویه و بویراحمد

به گفته هنرمندان سینما وتلویزیون، حسین پناهی چهره تأثیرگذار و ماندگاری در حوزه علم، ادب، معرفت، شعر و موسیقی بود.

امروز سالروز درگذشت هنرمندی است که هنوز هم بسیاری با ابعادِ پنهان او آشنا نشده اند.

حسین پناهی تنها به بازی در چند سریال و فیلم شناخته می شود مخصوصاً تئاتر "دو مرغابی در مه" که چندی بعد به کارگردانی رسول نجفیان تبدیل به تله تئاتری تلویزیونی شد.

او آن‌قدر در این نمایش درخشید که بسیاری هنوز او را با این کارِ درخشان به یاد می‌آورند.

با وجودِ انتشار بسیاری از کتاب‌های شعر حسین پناهی بعد از مرگِ او، هنوز هم افرادی هستند که با ابعادِ پنهان زندگی‌اش آشنا نیستند.

حسین پناهیحسین پناهی در واقع شخصیتی مشهور، اما گمنام بود که با ذوق و قریحه هوشمندانه‌اش در چند وادی خوش درخشید.

حسین پناهی در ۶ شهریور ۱۳۳۵ در روستای دژکوه از توابع شهر سوق در شهرستان کهگیلویه متولد شد.

حسین پناهی در ۶ شهریور ۱۳۳۵ در روستای دژکوه از توابع شهر سوق در شهرستان کهگیلویه متولد شد.او پس از دوران ابتدایی در دژکوه راهنمایی‌ در سوق و ادامه تحصیل در بهبهان در سال‌های ۵۱ تا ۵۴ وارد حوزه علمیه قم شد و مدتی درس طلبگی آموخت.

او پس از دوران ابتدایی در دژکوه راهنمایی‌ در سوق و ادامه تحصیل در بهبهان در سال‌های ۵۱ تا ۵۴ وارد حوزه علمیه قم شد و مدتی درس طلبگی آموخت.سپس آموزگاری در شوشتر، فعالیت‌های شغلی در اهواز و در ادامه بازگشت به روستا و در سال ۵۶ ازدواج کرده که حاصل آن دو دختر و یک پسر است.

سپس آموزگاری در شوشتر، فعالیت‌های شغلی در اهواز و در ادامه بازگشت به روستا و در سال ۵۶ ازدواج کرده که حاصل آن دو دختر و یک پسر است.حسین پناهی در سال ۵۷ مجدد به اهواز رفت و در سال ۵۹ در دفاع مقدس حضور یافت و یک سال بعد عازم تهران شد.

حسین پناهی در سال ۵۷ مجدد به اهواز رفت و در سال ۵۹ در دفاع مقدس حضور یافت و یک سال بعد عازم تهران شد.در سال ۶۱ نخستین تجربه نمایشنامه نویسی و ورود به عرصه هنر او رقم خورد.

در سال ۶۱ نخستین تجربه نمایشنامه نویسی و ورود به عرصه هنر او رقم خورد.حسین پناهی سال ۶۱ وارد صدا و سیما شد و در عمر هنری خود بیش از ۸۰ فیلم و سریال را بازیگری، کارگردانی و یا نویسندگی کرد.

حسین پناهی سال ۶۱ وارد صدا و سیما شد و در عمر هنری خود بیش از ۸۰ فیلم و سریال را بازیگری، کارگردانی و یا نویسندگی کرد.او شعر خود را به شیوه سپید و موج نو سروده است و حیرت، مرگ اندیشی، آرزوی بازگشت به روستا و کودکی مضامین شعر او است.

او شعر خود را به شیوه سپید و موج نو سروده است و حیرت، مرگ اندیشی، آرزوی بازگشت به روستا و کودکی مضامین شعر او است.پناهی در ۱۴ مرداد ۸۳ در تهران برای همیشه دیده از جهان فرو بست.

پناهی در ۱۴ مرداد ۸۳ در تهران برای همیشه دیده از جهان فرو بست.در نوشته‌های حسین پناهی از مرگ هم نوشته است و به نوعی از ماه مرداد گفته است: ما بدهکاریم به کسانی که صمیمانه زما پرسیدند.معذرت می‌خواهمچندم مرداد استو نگفتیم، چونکه مرداد گور عشق گل خونه آهنگ دل ما بوده است.

در نوشته‌های حسین پناهی از مرگ هم نوشته است و به نوعی از ماه مرداد گفته است: ما بدهکاریم به کسانی که صمیمانه زما پرسیدند.معذرت می‌خواهمچندم مرداد استو نگفتیم، چونکه مرداد گور عشق گل خونه آهنگ دل ما بوده است.باشگاه خبرنگاران جوانکهگیلویه و بویراحمدیاسوج

شناسه خبر: 537385